Vadot mācību kursus dažādos formātos dažādām vadītāju auditorijām, diskusija par to – kas vadītājs? kas ir līderis? kā tapt par vienu vai otru? vai viens cilvēks var būt vienlaicīgi vadītājs un līderis? ir parasts notikums. Šis bloga ieraksts ir pašreizējo domu apkopojums, kas ir kas.
Iesākumā neliels testiņš:
I daļa
Kas ir pirmā lieta, par ko tu domā no rīta, doddoties uz darbu?
1. Darbiem, kuri jāizdara?
2. Kā labāk organizēt darba procesu?
3. Kā palīdzēt cilvēkiem, kas strādā tavā komandā?
II daļa
Kas ir mans mērķis?
1. Izvairīties no nelabvēlīgām sekām man;
2. Panākt uzņēmuma darbības efektivitāti;
3. Nodrošināt uzņēmuma ilgtspēju un uzņēmuma vērtības pieaugumu.
Ja uz abiem jautājumiem sniedzi:
- 1. atbildi, tu esi speciālists. Speciālists ir cilvēks, kurš fokusējas un atbild par konkrētu uzdevumu izpildi.
- 2. atbildi, tu esi vadītājs. Vadītājs ir cilvēks, kurš fokusējas un atbild par biznesa procesa organizāciju un izpildi.
- 3. atbildi, tu esi līderis. Līderis ir cilvēks, kurš fokusējas un atbild par cilvēku iesaistīšanos un motivāciju biznesa procesu realizācijā un darbu izpildē.
Vadītājs vada. Viņš plāno, organizē, sagādā nepieciešamos resursus, piesaista cilvēkus darbu izpildei, kontrolē darbu izpildi, risina vienkāršākas un sarežģītākas problēmas. Līderis iedvesmo, motivē un nosaka virzienu, kurā komanda dosies. Angļu valodā atšķirības starp vadītāju un līderi ir pateiktas jau valodā: “managers manage, leaders lead”. Vadītāji vada. Līderi virza. Līderis ir tas, kuram ir ietekme uz citiem cilvēkiem – viņu emocijām, sajūtām, enerģiju, viedokļiem.
Vasarā tikos ar ambicioziem vidusskolas vecuma jauniešiem. Pārrunājot vadītāja un līdera lomu un atbildību, 80% jauniešu teica, ka viņi vēlas būt līderi. Es skatījos uz viņiem un domāju: “Ok. Ambīcija ir laba, bet kam ir jānotiek, lai es kādu no viņiem pieņemtu kā līderi?”.
Sapratu, ka ir divi varianti. Pirmais – cilvēks iemanto manu uzticību, pierādot to ar savu darbu. Respektīvi, esot labs vadītājs, kas spēj, saplānot un noorganizēt darba procesu izaicinošu mērķu sasniegšanai. Strādājot šādā veiksmes komandā, kur ir skaidras prioritātes, sakārtoti procesi, efektīva problēmsituāciju risināšana, varbūt ne pirmajā reizē, bet veiksmes stāstam akārtojoties, es uzticēšos vadītājam, un viņam būs aizvien vieglāk pārliecināt mani darīt vienu vai otru lietu, pat, ja es pati neesmu 100% pārliecināta, kā tas strādās.
Otrs variants, kā kļūt par līderi, ir spēt uzrunāt kādas manas nedrošības (angliski ”insecurities”), skaļi nosaukt vārdos lietas, par kurām es pati neuzdrošinos vai nemāku runāt. Šī opcija, manuprāt, izskaidro instagram un youtube viedokļu līderu populariāti. Lai gan nenoliegšu, lai regulāri – katru dienu, publicētu savu ierakstu vienalga kādā formātā, tas prasa ļoti daudz darba un resursu, organizācijas un disciplīnas, par ko es cienu arī tos, kuru viedokļiem nebūt nepiekrītu. Tiem, kam ir daudz līdzekļu, sava viedokļa popularitāti var nopirkt, bet arī tad, cieņu izpelnās viņu spēja piesaistīt līdzekļus.
Diskutējot ar sabiedrības vadības maģistru grupu, vienojāmies par divām lietām. Pirmkārt, ka līderis ir tas, kurš spēj piesaistīt sev sekotājus. Bet vai sekotāju skaits ir tas, kurš noteiks, vai es par šo līderi jebko atcerēšos arī rīt? Jā, šodien viņa teiktas rezonē, bet vai patiesi notiek pārmaiņas? Vai kāda teiktais uzrunā tikai manu šodienas noskaņojumu, vai liek man rīkoties un ilgtermiņā panākt sludinātās pārmaiņas pēc būtības.
Otra lieta, par ko vienojāmies – līderis ir tas, kurš ir spējis ietekmēt sabiedrību, procesus, notikumus. Bet to nevar izdarīt bez sistemātiska darba, bez rūpīgi izstrādātiem darbības algoritmiem un procesiem. Rezultātā ietekme var būt gan pozitīva, gan negatīva. Arī negatīvi vērtēti situācijas attīstības pavērsieni, neļauj novērtēt līdera virzītājspēku kā vāju. Darīšanas brīdī tas ne vienmēr ir ”ar aci redzams”. Tāpēc līderis ir darbības vārds pagātnes formā.
Noslēgumā var teikt, ka vadītājs ir amats, līderis ir dzīvesveids. Mēs neatceramies vadītājus, mēs atceramies līderus – cilvēkus, kuru darbība ir mainījusi, ja ne visu pasauli, tad vismaz – manējo.
Un laikam jau nevienam nav nekāda attaisnojuma jau šodien netapt par līderi. Censties mainīt kāda(u) dzīvi uz labu. Vai tas būs izdevies, cilvēki pateiks rīt.
Comments